OΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΥΝΑΝΤΟΥΝ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΤΟΥΣ ΜΑΓΕΥΕΙ

(εδώ μπορείτε να δείτε τα video της ημερίδας στην Κω

και εδώ το video της απογευματινής εκδήλωσης)

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (ΕΕΦ) και το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Κω (ΕΚΦΕ Κω) διοργάνωσαν δύο εκδηλώσεις, μία στις 30 Μαρτίου στην Κω και μία στην Κάλυμνο στις 31 Μαρτίου 2016 με θέμα «Οι μαθητές συναντούν την Φυσική και η Φυσική τους μαγεύει». Η εκδήλωση στην Κω, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου, ενώ της Καλύμνου στο αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Λυκείου. Σ? αυτές τις πρωτότυπες και δημιουργικές συναντήσεις, συμμετείχαν πάνω στην κάθε μία πάνω από 180 μαθητές από όλα τα γυμνάσια και τα λύκεια των περιοχών μας. Οι μαθητές που τις παρακολούθησαν, είχαν την ευκαιρία μέσα από την άμεση επαφή τους με διακεκριμένους Πανεπιστημιακούς Δασκάλους και εκπαιδευτικούς να κατανοήσουν σε βάθος θέματα Σύγχρονης Φυσικής, να εισαχθούν στην σύγχρονη επιστημονική γνώση και μέθοδο, καθώς τις πειραματικές εφαρμογές της σύγχρονης φυσικής, αποκτώντας κριτική και συνδυαστική σκέψη. Το απόγευμα της Τετάρτης, το κοινό της Κω απόλαυσε την Ιδιαίτερα εντυπωσιακή διάλεξη του γνωστού καθηγητή αστροφυσικής, Δρ. Στράτου Θεοδοσίου,  στο αμφιθέατρο του 2ου ΓΕΛ Κω με θέμα «Ισημερίες και Πάσχα», στο πλαίσιο της ημερίδας «η Φυσική Μαγεύει στην Κω». Ευχαριστούμε ιδιαίτερα την περιφέρεια Ν. Αιγαίου το τμήμα ΔΒΜ, καθώς και τα σχολεία που φιλοξένησαν της εκδηλώσεις αυτές. Ευχαριστούμε επίσης τους εκπροσώπους της περιφέρειας Ν. Αιγαίου, των Δήμων Κω και Καλύμνου, τον εκπρόσωπο του Μητροπολίτη Κω καθώς και τον Μητροπολίτη Καλύμνου που τίμησαν τις εκδηλώσεις με την παρουσίες τους.

Την γόνιμη συνεργασία του ΕΚΦΕ Κω και της ΕΕΦ, ακολουθεί η πραγματοποίηση από κοινού του 2ου θερινού σχολείου φυσικής στην Κάλυμνο, το τελευταίο δεκαήμερο του Αύγουστο, μια δράση που ευελπιστούμε να βρει την ίδια θερμή υποστήιξη όσο και οι προηγούμενες.

Παπαδάκης Γιάννης

Υπ. ΕΚΦΕ Κω