Στο διάστημα που τα σχολεία είναι κλειστά, αποφασίσαμε να προσφέρουμε “δια ζώσης” εργαστηριακή διδασκαλία στους μαθητές των σχολείων μας. το πείραμα γίνεται στο εργαστήριο του ΕΚΦΕ και το παρακολουθούν live, μέσω τηλεδιάσκεψης οι μαθητές με τον καθηγητή τους. Με αυτό τον τρόπο στο εργαστήριο του ΕΚΦΕ Κω, πραγματοποιούνται με εξαιρετική επιτυχία μεγάλο πλήθος πειραμάτων φυσικής – χημείας και βιολογίας. Όλα τα πειράματα αυτά, πλαισιώνουν το μάθημα σε συνεργασία με τον καθηγητή του κάθε τμήματος. Οι μαθητές δεν παρακολουθούν απλά ένα βιντεοσκοπημένο πείραμα, αλλά ένα πείραμα που πραγματοποιείται εκείνη την στιγμή, αληλλεπιδρούν, ρωτούν, προβλέπουν, απαντούν, κρατούν μετρήσεις, παίρνουν εργασίες για την συνέχεια και τις παρουσιάζουν σε επόμενο μάθημα. Το ενδιαφέρον είναι αμείωτο. Προτεραιότητα σε αυτή την φάση, δόθηκε στα Λύκεια.